Općeniti podaci o Osnovnoj glazbenoj školi sv. Benedikta u Zadru i učenicima

U Zadru skoro već 1000 godina postoji ženski benediktinski samostan sv. Marije, koji je od svoga osnutka do danas bio gnijezdo molitve, rada i kulture; prkoseći raznim napadačima, rušiteljima i strujama do danas je sačuvao posvećeni život i, unatoč predodžbi o zatvorenosti reda, snažne sprege s gradom i okolicom u smislu promicanja znanja i kulture i očuvanja vrijedne duhovne i materijalne baštine.

U prvoj polovici 20. stoljeća u samostanu je djelovala djevojačka škola, tzv. licej, koji je ugašen nakon 2. svjetskog rata. Samostan je u ratu jako oštećen i koludrice su bile u izbjeglištvu do 1970. godine. Od povratka, drže privatnu poduku sviranja na glasoviru, harmonici i gitari.

Prije nekoliko godina rodila se ideja da se ta poduka institucionalizira, te je taj napor rezultirao osnivanjem Osnovne glazbene škole sv. Benedikta 2008. godine. Osiguran je, sređen i opremljen prostor i upisani su prvi đaci, od kojih su neki odmah akcelerirali primijenivši znanje stečeno u privatnoj poduci. Tako danas Škola broji preko 120 učenika, od predškolske skupine do šestog razreda, a djeca sviraju glasovir, gitaru, flautu, klarinet, obou, violinu i harmoniku. U školi radi 12 učitelja, od kojih su neki vanjski suradnici.

Učenici rado nastupaju, a tri puta godišnje radimo veliki koncert Škole: pred Božić, za Dan škole koji pada na 21. ožujka – blagdan preminuća sv. Benedikta, ujedno i prvi dan proljeća, te pred kraj nastavne godine.