Prva Kreativna radionica s katehezom u 2023./2024. godini
Autor: Igor Cecić, 4. 12. 2023.

Prošle subote, 25. studenoga 2023. održana je prva Kreativna radionica s katehezom u školskoj godini 2023./2024, a koja se već više godina održava u prostorijama Osnovne glazbene škole sv. Benedikta i koju za učenike Škole organiziraju i vode sestre benediktinke sv. Marije u Zadru. Ovu radionicu pripremile su i vodile s. M. Rafaela i Vlatka.

Iznenadile smo se i obradovale velikom odazivu učenika, a neki od njih su poveli na radionicu i svoju braću i sestre. Budući da su na početku susreta djeca stizala i stizala, čekaonica u kojoj je bilo predviđeno održavanje radionice se toliko napunila da smo ad hoc odlučili prebaciti sav materijal i poći u veću prostoriju, učionicu solfeggia. U tome su nam objeručke pomogli roditelji koji su dopratili djecu (na čemu im od srca zahvaljujemo) te smo ubrzo započeli s radom.

U uvodnom dijelu s. Rafaela je pozdravila sve prisutne i pozvala nas da zajednički izmolimo molitvu Gospodnju, Oče naš, a zatim je zamolila učenike da se kratko predstave. Budući da nam je advent pred vratima, zadatak je bio izraditi adventske vijence koji će kroz vrijeme došašća krasiti učionice Glazbene škole. Pojedini roditelji velikodušno su nam se stavili na raspolaganje te su nam pomogli tijekom izrade vijenaca, odigravši ulogu dodatnih koordinatora skupina. Od materijala za izradu vijenaca u ponudi je bilo i zelenilo iz našeg klaustra (dvorište u unutrašnjosti samostana) koje je poslužilo za temeljno „oblačenje“ slamnastih vijenaca u zimzelene, a za ukrašavanje smo pripremile i potpourri – mješavinu osušenih, prirodno mirisnih biljnih materijala s našeg samostanskog imanja u Smilčiću. Također, učenici su izradili i male ukrasne svjećice na panju koje su ponijeli sa sobom da zasvijetle u njihovim domovima.

Uz izradu vijenaca, u ponudi je bilo i ispunjavanje adventskog kalendara 2023. zadacima za svaki dan, od početka došašća do Božića. Kalendar je zamišljen kao dio instalacije – prozora sa škurama izrađenog od kartona pod nazivom Pogled u došašće. Instalacija će biti izložena tijekom cijelog došašća u čekaonici pa ovom prilikom pozivamo sve, djecu i roditelje, da „bacite pogled“ na prozor s pogledom u došašće. Osim poticaja za dobra djela, instalaciju možete obogatit vlastitim molitvama ili poticajnim mislima za došašće koje ćete ispisati na mjestu za to naznačenom (na škurama). Na kraju susreta s. Rafaela je predmolila završnu molitvu, a djeca su nagradila pljeskom jednog tatu koji je ostao s nama do kraja radionice.

Hvala učenicima, hvala roditeljima, hvala dragom Bogu koji nas je okupio i koji daje da rastemo u radosti i ljubavi. Radujemo se i veselimo idućem zajedničkom susretu i novim kreativnim pothvatima!

Vaše, s. M. Rafaela i Vlatka

Fotografije pogledajte ovdje.