Održana druga kreativna radionica s katehezom
Autor: Igor Cecić, 5. 3. 2024.

U subotu, 2. ožujka 2024. održana je druga Kreativna radionica s katehezom koju su vodile s. M. Rafaela Dominis i Vlatka Katkić. Nakon dulje stanke ponovno smo aktivirali naše kreativce i ovoga puta zaputili se s njima kroz korizmeni hod, obrađujući prikladnu temu za to doba crkvene godine.

Na početku susreta s. M. Rafaela je provela polaznike radionice kroz špilju sv. Benedikta koja se nalazi u sklopu samostana benediktinki sv. Marije. Riječ je o vjernoj replici špilje i kipa sv. Benedikta u Subiacu, blizu Rima, gdje se sv. Benedikt povukao u osamu, daleko od slave svijeta i ljudi te je ondje proveo tri godine. Križ i košarica koji se nalazi u špilji uz kip govore nam o tome kako je sv. Benedikt bio sav posvećen Bogu, u dubokoj molitvi te o dobročinstvu monaha Romana koji je sv. Benediktu donosio kruh na način da ga je spuštao dugim konopcem u košarici jer je pristup špilji bio otežan.

Benediktova molitva i isposništvo veliki su nam uzor u ove korizmene dane, kada se molitvom, pokorom i dobrim djelima pripravljamo za slavlje Vazma – Kristove muke, smrti i uskrsnuća. Stoga smo i mi na radionici posegnuli za pobožnosti Križnoga puta, doduše u skraćenom obliku, ali dovoljnom da se upoznamo sa svim postajama i porukama svake postaje. Zahvaljujući inicijativi učenika, nakon što je završila radionica, postaje Križnoga puta postavljene su u prostorima Škole. Tako kroz ove preostale korizmene dane i drugi učenici imaju priliku obići postaje, a svoj potpis mogu staviti na dnu one postaje koja im je najviše progovorila, osobno ih dotakla i tako dati svoj mali doprinos.

Nakon pobožnosti Križnoga puta uhvatili smo se u koštac s izradom križeva od grana maslinovog drveta. Zadatak je bio križno učvrstiti grane, postaviti ih na postolje i oblikovati postolje tako da prikazuje brdo, Golgotu – mjesto gdje je Isus Krist bio razapet. Za to su nam poslužile spužve za aranžmane i papir koji smo učili oblikovati gužvanjem tako da postignemo efekt kamena. Drvo križa učenici su prekrili ljubičastim tkaninama i trakama, kako se i prekrivaju križevi u crkvama na petu korizmenu nedjelju i takvi ostaju do Velikog petka kada se otkrivaju i časte. Polaznici radionice mogli su po izboru izraditi i križiće od zrnaca na špagi pa je osvanuo i taj uradak, s već poznatom tehnikom s prijašnjih radionica.

Vjerujemo da će izrađeni križevi resiti domove polaznika radionice, a natpis koji smo pridružili križu (zaziv iz pobožnosti Križnoga puta), neka odzvanja u srcima svih nas: „Klanjamo ti se, Kriste, i blagoslivljamo te, jer si po svojem svetome Križu otkupio svijet.“

Do slijedeće radionice želimo vam svima izobilje Božje blagosti, strpljenja i mira!

Vaše, s. M. Rafaela i Vlatka

Nekoliko fotografija s radionice pogledajte ovdje.